Dwuskładnikowy system syntetycznej żywicy epoksydowej charakteryzującej się wysoką twardością oraz pełną transparentością. Po utwardzeniu, żywica tworzy krystaliczny, wyjątkowo trwały i stabilny materiał odporny na żółknięcie. Może być używany na wiele sposobów; do powielania płaskich powierzchni, do wyrobu biżuterii, pamiątek, do formowania suszonych kwiatów.
Przed zmieszaniem, składniki są substancjami niebezpiecznymi wymagającymi dużej uwagi. Należy odpowiednio przygotować stół do pracy, przeczytajć instrukcję obsługi, zaplanować proces pracy.
Pojemność: 2 x 125ml
Sposób użycia:
1. Przygotowanie stołu do pracy
Pracujemy w dobrze wywietrzonym, dobrze oświetlonym miejscu. Powierzchnia robocza powinna być pozioma i zabezpieczona przed ewentualnym zabrudzeniem obrusem z tworzywa sztucznego, folią malarską lub papierem silikonowym. Podczas pracy zawsze używajmy rękawic ochronnych. Pomyślmy też o ochronie swoich ubrań.
2. Odmierzanie składników
Za pomocą miarki mierzymy składniki objętościowo. Napełniamy osobno każdy pojemnik dokładnie jedną objętością składników A i B. Podczas ważenia na wadze odważamy jedną jednostkę składnika A i 0,95 jednostki składnika B. Aby żywica idealnie stwardniała, ważne jest, aby pomiar był dokładny.
3. Mieszanie
Odmierzone składniki wlewamy do czystego naczynia do mieszania. Przygotowujemy całkowicie homogenną mieszankę obu substancji, energicznie mieszając ją przez dwie minuty. Uważajmy na to, aby materiały przylegające do ściany i dna pojemnika zostały również zmieszane z masą. Do mieszania używamy drewnianej lub plastikowej szpatułki. Niewłaściwie wymieszana masa nie krzepnie, żywica pozostanie lepka.
4. Wylewanie
Homogenną masę wylewamy na dekorowaną powierzchnię lub do formy (najlepiej silikonowej). Dekorowana powierzchnia musi być wolna od kurzu, oleistych, tłustych zanieczyszczeń, w przeciwnym razie przyczepność nie będzie odpowiednia. Do czyszczenia powierzchni używajmy alkoholu Pentart Rubbing. Materiał jest samopoziomujący i na tyle lepki, że nie spłynie z powierzchni (ewentualnie przy pomocy szpatułki możemy go rozprowadzić). Przy wykonywaniu grubszej warstwy zaleca się wylać kilka warstw jedną po drugiej, pozostawiając wystarczająco dużo czasu na przyklejenie się każdej warstwy do warstwy leżącej pod spodem (30 do 45 minut). Jeśli to możliwe, przygotujmy tylko tyle mieszanki, ile użyjemy w ciągu 25 minut. Ciekła mieszanka pozostająca w naczyniu nagrzeje się, skrzepnie i stanie się bezużyteczna (około 45 minut).
5. Usuwanie bąbelków
Po 5 minutach od wylania masy pęcherzyki powstałe podczas mieszania wyjdą na powierzchnię. Należy je ostrożnie usunąć z mieszanki, uważając, aby nie wdychać ulatniających się gazów! Wylejmy kilka kropli alkoholu do czyszczenia na powierzchnię lub użyjmy palnika kuchennego, który trzymamy ok 15 cm od powierzchni, przesuwając go powoli tak, aby bąbelki mogły łatwiej wydostać się. Dopóki mieszanina jest płynna, proces ten można powtórzyć (w ciągu 45 minut).
6. Suszenie
Najlepiej pozostawić masę do wyschnięcia w pomieszczeniu wolnym od kurzu, w temperaturze pokojowej (20 - 25 °C). Aby warstwa utwardziła się, wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 50%. Całkowite utwardzenie trwa od 48 do 72 godzin, ale w przypadku grubszych warstw ten czas może się wydłużyć.
7. Czyszczenie
Jeszcze płynną żywicę można usunąć z powierzchni za pomocą alkoholu do czyszczenia. Sprzęt do mieszania można czyścić alkoholem i ręcznikami papierowymi bezpośrednio po użyciu.
Porady: Otrzymaną masę można zabarwić: Tuszem żywicznym Pentart, max. 5%, kilkoma kroplami tuszu Pentart do mediów. Możemy nadać mu połysk: metalicznym proszkiem pigmentowym, Art Micą Pentart, płatkami Galaxy Flakes. Otrzymaną formę można po całkowitym wyschnięciu szlifować, polerować i wiercić.