Zacznijmy od tego, że technicznie węgiel należy podzielić na dwa kategorie – miękki i twardy. Tak też miękki węgiel do rysunku jest wykonany z węglowych wiórów drzewnych. Znajduje on zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzeba finezji, bowiem jego ślad przypomina delikatne, wygładzone ślady pędzla. Drugi, twardy węgiel rysunkowy, wykonany jest z gałązek wierzby, lipy lub winorośli. Analogicznie do tego, czym cechuje się miękki węgiel do rysunku – twardy pozostawia po sobie cienkie, wyraźne kreski.
Ponadto węgiel możemy dzielić ze względu na zastosowanie, na węgiel rysunkowy, czyli „surowy” materiał, sprzedawany w postaci pałeczek o różnych średnicach. Z jego pomocą można przenieść na kartkę elementy, przy których nie potrzeba milimetrowej precyzji. Węgiel w ołówku ma wręcz odwrotne zastosowanie – ta inkarnacja węgla służy do wykonywania precyzyjnych rysunków. Z kolej węgiel w sztyfcie to to, czym często posługują się rysownicy w trakcie pracy nad dużymi formatami lub podczas szkicowania tła.
Zanim rzucicie się w wir tworzenia i rysowania, najpierw zapewne musicie kupić odpowiednie akcesoria. Jakby nie patrzeć bez sklepu plastycznego nie można kupić węgla do rysunku. Bez węgla do rysunku, nie ma rysunku, a bez rysunku… nie ma rysunku. Także odwiedzieni w ArtEquipment wydają się nieuniknione! Jak jednak wybrać odpowiedni węgiel rysunkowy, zapytacie?
Sprawdzenie jakości węgla jest dość proste – wystarczy przetestować barwę, którą uzyskujecie pracując z danym akcesorium. Jeśli barwa jest intensywna, to oznacza to, że produktowi można zaufać, bo bez wątpienia jest to świetnej jakości węgiel rysunkowy. Warto przetestować również ścieralność węgla – jeżeli bez problemów można zetrzeć go z pomocą gumki chlebowej albo ręcznika papierowego to również stanowi to znak jakości węgla.
Zalecamy również zaufać znanym i lubianym za swoją wysoką jakość markom. Sklep plastyczny ArtEquipment to miejsce, w którym znajdziecie produkty do rysunku od wielu uznanych producentów. W swojej ofercie nasz sklep plastyczny posiada między innymi węgle Astra, węgle w ołówku Koh-i-Noor, węgiel prasowany i węgiel w sztyfcie tego producenta, jak również węgiel w graficie od Marie’s, zestaw rysunkowy z węglem Faber-Castell, jak i węgle rysunkowe Derwent.
Sama technika rysowania z pomocą węgla nie różni się zasadniczo od techniki klasycznej, w której to wykorzystuje się ołówki artystyczne. Warto jednak pamiętać o drobnych różnicach wynikających z charakterystyki węgla rysunkowego, jak również o zastosowaniach poszczególnych jego rodzajów o których pisaliśmy wyżej. Jeśli chcecie zaś dowiedzieć się więcej o technice rysowania zapraszamy was do wpisów z serii „Nauka rysowania dla każdego” dostępnych na naszym blogu.
© ArtEquipment - Internetowy sklep dla plastyków. Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.